Monday, August 25, 2003

يكي از بدترين آگهي هايي كه با كمك ستاره اي در نقش دلقك در روزنامه هاي ايران منتشر شده است تبليغ روغن موتور كاسترول و ديويد بكهام است. فوتباليست لندهور يك قوطي روغن موتور در دست گرفته است و رو به تماشاچي به تمسخر لبخند ميزند.

احتمالا مشابه اين آگهي در سراسر دنيا پخش شده است. در متن آگهي نوشته شده است كه مديران شركت اميدوارند فروش شركت صد در صد افزايش يابد. در متن اين آگهي چيزي كه در نظر گرفته نشده است نقش مصرف كننده به عنوان يك فرد با اراده است.

عجالتا علي رغم توصيه هاي مكانيك براي استفاده مستمر از يك نوع روغن موتور، روغن مصرفي را عوض كرديم، باشد كه رسم استفاده از دلقك_ستاره ور افتد.

روزنامه شرق منتشر شد.

قرار است اين روزنامه تنها روزنامه تحليلي كشور باشد. البته اولين روزنامه تحليلي كشور كه همزمان با دوم خرداد منتشر ميشد فردا نام داشت. فردا روزنامه اي متعلق به جناح راست بود و در كمترين صفحه ممكن منتشر ميشد ﴿ هشت صفحه﴾. روزنامه فردا تا آنجا كه من ميدانم اولين روزنامه ايراني هم هست كه روشكست شد. ﴿ دومي، روزنامه صبح خانواده بود و سومي، روزنامه پيام آزادي كه كه اين آخري قبل از اينكه اعلام ورشكستگي كند توقيف شد﴾Saturday, August 23, 2003

خب الان تو وبلاگ حسن محمودی خوندم که به علت نقص فنی اين روزنامه امروز منتشر نمی شود.
از فردا
آدرس سايت اينترنتی روزنامه
نيما در وبلاگش خبر داده بود كه روزنامه شرق از صبح پنجشنبه ﴿ شماره صفر﴾ منتشر ميشود. تا آنجا كه من ميدانم روز پنجشنبه اين روزنامه منتشر نشد حتي امروز هم تا اين لحظه﴿ ساعت دو بعد از ظهر﴾ اين روزنامه حداقل در اکباتان پخش نشده است

مجوز پخش سراسري روزنامه همشهري از امروز مجددا صادر شد.

Wednesday, August 20, 2003

ماکس وبر برای اولین بار عنوان کرد که نهضتهای مذهبی نو پا عمدتا با رهبري كاريزماتيك سر ميگيرند، و چنانچه گروه مذهبي داراي رهبر كاريزماتيك، نهادينه نشوند به دليل اينكه پديده كاريزماتيك ذاتا فرار است اندكي پس از درگذشت بنيانگذار، گروه از ميان خواهد رفت. حتي اگر يك گروه نهادينه شوند، فرايند نهادينه شدن خود مملو از معضلاتي است كه معمولا موجب پديدار شدن تغييراتي در نهضت ديني ميشود.

والس به اين فرايند به چشم يك بحران مينگرد ايشان تاكيد ميكنند كه تمامي اديان سازمان يافته كنوني بازماندگان جهان بيني هستند كه به واسطه بحرانهاي فرهنگي و فشارهايي كه در گذشته بر فرد وارد شده، از نو تدوين شده اند.

نگاهي به طرح والس در باره نهضتهاي احياگرانه اي كه داراي رهبر كاريزماتيكند بياندازيد

۱- دوره ثبات

۲- دوره اي كه فشار افزايش يافته است.

۳- دوره تزلزل فرهنگي به نحوي كه نظامهاي پيشين فرو ميريزند.

۴- دوره تجديد حيات

۵- دوره ثبات جديد.

برگرفته از مقاله پيدايش و بقاي نهضتهاي ديني نوشته كيت رابرتس مجله كيان شماره ۴۶

Sunday, August 17, 2003

سايت كتابان نسبت به سايتهاي مشابه اي كه به امر مقدس فروش اينترنتي كتاب اختصاص دارند چند ويژگي دارد:

عنوان كتابها كه نسبتا به روز است.

در سمت راست سايت تاريخ روزي را كه به ديدن سايت رفته ايد نمايش داده ميشود كه چندان ضرورتي ندارد به جايش بايد تاريخ آخرين به روز شدگي را بياورند.

تمام كتابها با تصوير روي جلد كتاب همراه است اما از اسم ناشر خبري نيست.

به دليل اينكه كليه كتابها به همراه تصوير هستند و در هر صفحه نزديك به صد عنوان كتاب قرار داده شده است، بالا آمدن صفحه ها بسيار طولاني است.

قيمت فروش كتاب به قيمت پشت جلد و تحويل در تهران واصفهان يك روزه است.

در هيچ قسمت از سايت اشاره اي به فروش براي خارج از ايران نشده است. دور از ذهن است که اين کتابهای با قيمت پشت جلد برای استراليا يا کانادا ارسال شود.Wednesday, August 13, 2003

حدود شش ماه از انتشار مجله ارتباط در حوزه ICT ميگذرد.

مجله ارتباط اولين مجله اي است كه در اين خصوص به طور هفتگي منتشر ميشود. تاريخ انتشار مجله روزهاي دوشنبه است و در قطع مترويي﴿ روزنامه همشهري﴾ منتشر ميشود. تعداد مجلات مربوط به كامپيوتر در ايران بيش از انگشتان دو دست است و مطالب با اهميت بسياري از اين مجلات ترجمه هايي بسيار بد از مقاله هاي خارجي است. به جز صفحات آگهي كه قسمت زيادي از اين مجلات را تشكيل ميدهد نوشته هاي خبري اهم مقالات اين ماهنامه ها ست.

مجله ارتباط ظاهرا قصد دارد به طور تخصصي در حوزه خبر رساني فعال باشد. از اين لحاظ يكي از به روزترين مجلات كامپيوتري ﴿ در ايران﴾ است. ميتوانيد در بين مقالات اين مجله مقالات تئوري و آموزشي هم بيابيد.

اين مجله با دوازده صفحه آغاز به كار كرد و به زودي تعداد صفحات به ۱۶- ۲۴ و هم اكنون به ۳۲ صفحه افزايش يافت. صد البته اين افزايش صفحات به دليل افزايش ميزان آگهي است.

دو شماره اخير اين مجله ضميمه اي به نام ديجيتال عصر ارتباط دارد كه در حوزه دوربين ديجيتالي است و عكسهايي زيبايي را با كيفيت بد چاپ ميكند.

بخش ثابت اين مجله شامل خبرهاي موبايل- معرفي بازيهاي روز كامپيوتري- قيمت قطعات كامپيوتر كه بسيار دقيق و به روز است و گزارش خارجي است.

اگر قصد اشتراك اين مجله را داشتيد ميتوانيد با ۶۵۰۰ تومان علاوه بر يكسال اشتراك، از ۶۵ ساعت اينترنت مجاني ﴿ البرز﴾ هديه اشتراك اين مجله در تهران هم استفاده كنيد.

آدرس اينترنتي در حال ساخت مجله

Sunday, August 10, 2003

چهار ترجمه از جلد پنجم کتاب هری پاتر همزمان به بازار آمده است که نشر روزگار متن کامل را منتشر کرده است. اين کتاب توسط دو مترجم ترجمه شده است و ظاهرا ناشر( روزگار) حتی زحمت استخدام يک ويراستار را به خود نداده است. اگر کتاب را سرسری بررسی کنيد متوجه ميشويد که سبک نگارش نيمه اول کتاب به کل با نيمه دوم متفاوت است. اگر اهل خواندن اين جور کتابها هستيد کمی صبر کنيد پرتو اشراق بدور از اين جنجالها مشغول ترجمه اين کتاب است
چهارمين اثر خانم مارگارت ات وود به نام سرگذشت نديمه قرار است به همين زودی منتشر شود، در شرايطی که سخت گيری وزارت ارشاد برای چاپ کتاب به بدترين شرايط در 6 سال اخير رسيده است و با شناختی که از ناشر اين کتاب داريم که زياد زير بار حرف زور نميرود مگر اينکه زور خيلی پرزور باشد، انتشار اين کتاب در شرايط فعلی کمی عجيب است.
ات وود جايزه بوکر را برای کتاب آدمکش کور گرفت درحالی که به عقيده من کتاب گريس ديگر بسيار قويتر از ديگر آثار اين نويسنده بود. به نظر شما کيفيت ترجمه در کيفيت کلی کتاب هم اثر گذار است؟ يا شايد شهرتی که آثار منتشره اين نويسنده برايش آورده زمينه را برای بردن بی دردسر جايزه بوکر آماده کرده است.

حكم دادگاه در مورد متهمان نگارش دو جلد كتاب به همراه احكام ناشران كتاب ها منتشر شد. روزنامه ياس نو با تيتر محكوميت بي سابقه در صفحه اول روزنامه اين خبر را منتشر كرد.Saturday, August 09, 2003

*
آقای ما چخوف فرمودند که لينکها رو فارسی کنيم تنبلی را کنار گذاشتيم

Tuesday, August 05, 2003

کنوت هامسون در سال ۱۸۵۹ در نروژ متولد شد و در سال ۱۹۵۲ درگذشت. خانواده ای فقیر داشت و نتوانست مانند دیگر کودکان تحصیل کند. از هفده سالگی کار کردن را شروع کرد و مدتی هم در آمریکا اقامت کرد و در این کشور هم کارهای بسیاری برای امرار معاش انجام داد.

سال ۱۸۸۹ اولین کتابش به اسم زندگی روشنفکری آمریکای مدرن منتشر شد. اولین رمان این نویسنده به اسم گرسنگی سال ۱۸۹۰ منتشر شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. پل آستر تحت تاثير اين كتاب رمان شهر شيشه اي را نوشت. برخي از ديگر آثار اين نويسنده : رازها -پان- زير ستارگان پاييزي- ولگردي آهسته مينوازد- قلب وحشي- واپسين شادي- بيداري مزرعه- زنها در كنار چاه-ملكه تامارا- بنوني -زندگي رزمنده- ميوه هاي زميني- سرزمين قصه ها- زنده باد زندگي - رويايي ها-اگوست- گاو وحشي-

اين نويسنده تحت تاثير نيچه از طرفداران آلمان نازي شد و تحسينگر نژاد ژرمن شد. اين تحسين در سه كتاب اين نويسنده ﴿ تريلوژي﴾ آشكار شد. بعد از جنگ دوم جهاني دادگاهي وي را به پرداخت جريمه سنگين محكوم كرد.

كنوت هامسون در سال ۱۹۲۰ جايزه ادبي نوبل را ربود.

هامسون ستايشگران بسياري داشت و ادعا ميشود هنوز هم باشگاه طرفداران وي در سراسر دنيا فعال است. هنري ميلر در مقاله اي كه در ابتداي كتاب رازها نوشته در مورد اين اثر وي اينگونه مينويسد:

... با آن كه بار هفتم يا هشتمي است كه در اين رمان غوطه ور ميشوم مانند هميشه احساس ميكنم كه آنرا كشف ميكنم. اين اثر بزرگترين كتابي كه تاكنون نوشته شده باشد نيست اما از ميان تمام آثاري كه خوانده ام كم فاصله تر از همه بر من اثر ميگذارد. اگر نويسنده اي باشد كه من مصممانه - اما بي آن كه توفيقي نصيبم شده باشد- خواسته باشم از او تقليد كنم، اين نويسنده همان كنوت هامسون است....

قاسم صنعوي ۵ اثر از اثار اين نويسنده را به فارسي برگرداند. اين آثار در فاصله سالهاي ۶۴ تا ۶۷ توسط نشر نيما در مشهد منتشر شدند. كتاب پان را انتشارات دنيا سال ۱۳۵۷ منتشر كرده بود.

آثار ترجمه اين نويسنده- تا آنجا كه من ميدانم- شامل

رازها- ويكتوريا- زير ستاره پاييزي- پان-گرسنگی و بنوني هستند.Sunday, August 03, 2003

آنان كه از ميان عامه تنها به ياري بخت به پادشاهي ميرسند، كوشش چنداني نمي كنند، اما براي ماندن در آن جايگاه ميبايد سخت بكوشند. آنان اين راه را چنان ميپيمايند كه گويي پرواز ميكنند. اما چون به اوج رسند دشواريها آغاز ميشود. چنين است وضع كساني كه با پول به قدرت دست ميابند، يا در سايه كسي ديگر. چنان كه فرمانداران برگماشته داريوش در يونان، در شهرهاي ايونيا و هلسپونتوس، چنين بودند، زيرا ميبايست براي نگاهداشت امنيت و عظمت پادشاهي داريوش بر اين شهرها فرمان رانند. همين گونه بود وضع كساني كه { در امپراتوري روم} با رشوه دادن به سپاهيان از شهروندي به امپراتوري ميرسيدند. چنين كساني تكيه بر نيك خواهي و بخت آناني ميزنند كه ايشان را بر كشيده اند، كه اين هر دو تكيه گاهي است ناپايدار و لرزان. آنان نميدانند چگونه بايد فرماندهي كرد، زيرا فرماندهي از كساني كه هيچ گاه در كار دولت نبوده اند ساخته نيست، مگر آن كه از هوشمندي و كارداني بسيار برخوردار باشند، و نميتوانند فرماندهي كنند زيرا ايشان را سپاهياني سرسپرده و وفادار نيست.

شهريار ﴿ ماكياولي﴾

ترجمه داريوش آشوري